Rukavice bez ftalátů

Chraňte si zdraví před nebezpečnými ftaláty
CHRAŇTE SI ZDRAVÍ PŘED NEBEZPEČNÝMI FTALÁTY
Ftalátů se bojí každá nastávající maminka. Ve skutečnosti jde o látky, které by měly zajímat každého, kdo nechce díky zbytečné syntetice riskovat možné zdravotní problémy. A koukáme teď především na muže, jelikož jsou ftaláty dávány do souvislosti s narušením produkce testosteronu.
Ftaláty se nejčastěji používají jako změkčovadla pro PVC, čímž se stává materiál pružnějším a tedy lépe využitelným. Najdeme je bohužel ale i v kosmetice, kde slouží zejména k zafixování syntetické parfemace. Pokud se vám tedy z konvenční kosmetiky dostane do rukou výrobek - a je jedno, zda jde o šampon, lak na vlasy, parfém či masážní olej - jenž vás přitahuje/odrazuje svou umělou vůní, zpozorněte.
Máme totiž dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Začněme špatnou: existuje přes 10 druhů ftalátů. Dobrá zpráva je, že dva nejškodlivější, tedy DEHP a DBP, byly Evropskou unií již dávno zakázány. Pokud si tedy nedovážíme kosmetiku z jiných kontinentů či ze zemí mimo EU, měli bychom si oddychnout. Ale! S ftaláty je to trošku oříšek - špatně se výrobcům prokazují a často platí, že ftaláty jsou součástí syntetické vůně. To ovšem z obalu nevyčteme.

Proč jsou ftaláty zakázané?
Jak už jsme zmínili, DEHP (2-diethylhexylftalát) a DBP (dibutylftalát) už nenajdeme ani ve složení konvenční kosmetiky. Jak píše Stacy Malkanová v Doba jedová 3, i přes námitky velkých kosmetických firem byly ftaláty klasifikovány jako toxiny druhé třídy, způsobující reprodukční poruchy.
Právě DBP má blokovat mužské pohlavní hormony zodpovědné za správný sexuální vývoj. Varovat by se jej měly ale i ženy, zvláště těhotné, které podle vědců riskují vrozené vady reprodukčních orgánů svých potomků.
Ale bohužel těmito dvěmi zakázanými ftaláty to nekončí. Existují i ty, které samostatně nevzbuzují tolik kontroverze, ale tým zkoumající chemické látky v kosmetice se obává, že ftaláty vzájemně kumulují. A to nejen společně, ale i s ostatními chemickými látkami ve složení. K vzteku tak je, že se z jednoho šamponu může stát elixír toxicity, přičemž nikdo pořádně neví, kde je ona “bezpečná míra” použití.
Ftaláty však nejsou jen v kosmetice, i když v EU už je naštěstí hodně zakázáno. Dříve byly na ftaláty bohaté i dětské umělohmotné hračky, velká móda mít doma všude PVC a vynilové desky a koupelové závěsy naštěstí již taky odezněla. Pokud však nejedeme čistě v přírodní kosmetice, je dobré být na pozoru!